Planeta Ziemia – nasz dom
i jak go chronić
Sponsorzy: (informacje wkrótce)


NINE'S Fan Zone
Haberbuscha i Schielego 6, 00-844 Warszawa

Poniedziałek 19 Maja 2025
wstęp od 17.30, wydarzenie 18.00-21.00

prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta* i dr hab. Andrzej Kotarba**
*Uniwersytet Warszawski (emerita), Light Pollution Think Tank; **Centrum Badań Kosmicznych PAN, Light Pollution Think Tank
A gdyby noc nigdy nie nadeszła?
Jako istoty preferujące dzienny tryb życia zapominamy, że doba to nie tylko dzień, ale także i noc. Ponieważ noc zwykliśmy przesypiać, może się wydawać, że jest ona w jakimś sensie mniej ważna. Co by się zatem stało, gdyby noc nigdy nie nastała? Gdyby trwał nieustający dzień?
​
Przedstawimy problem zanieczyszczenia Å›wiatÅ‚em (LP), jego wystÄ™powanie i zakres, zarówno na poziomie globalnym jak krajowym. Powiemy dla kogo LP stanowi zagrożenie a także jakie mogÄ… być negatywne skutki braku ciemnej nocy dla ekosystemów i czÅ‚owieka. Na koniec zaprosimy do dyskusji nad możliwoÅ›ciÄ… i sposobami ratowania siÄ™ przed utartÄ… ciemnej nocy.

prof. dr hab. Szymon Malinowski
Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
Można panikować
​
Kryzys klimatyczny okiem fizyka atmosfery (w przygotowaniu).

dr Małgorzata Korczak-Abshire
Zakład Biologii Antarktyki, Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk
Kto zje kryla? I dlaczego powinno nas to obchodzić
​
Opowiem, jak niewielki kryl rzÄ…dzi ekosystemem Antarktyki i o zmianach, jakie tam zachodzÄ…! Na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego prowadzÄ™ badania nad gatunkami wskaźnikowymi, takimi jak pingwiny. AnalizujÄ™ ich migracje, kondycjÄ™ i liczebność, wykorzystujÄ…c telemetriÄ™, teledetekcjÄ™ i bezzaÅ‚ogowe samoloty. Zebrane dane trafiajÄ… do Komisji ds. Zachowania Å»ywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR), która podejmuje decyzje dotyczÄ…ce ochrony przyrody i zrównoważonego ryboÅ‚ówstwa w Oceanie PoÅ‚udniowym.